Rodíme on-line díl 17. – štěňátka čtvrtý týden
Štěňátka už se zabydlela ve svém výběhu a já tak můžu noci trávit hezky ve svém pelíšku. První 4 noci jsme s paničkou spaly na gauči, abych byla štěňátkům blíž kdyby něco, ale pak jsme se nastěhovaly zase hezky zpátky do ložnice, kde mám svůj pelíšek. I panička je ráda, že je po skoro 4 týdnech zase ve své posteli.
Začínají k nám chodit návštěvy, to mám ráda. Vždycky totiž něco přinesou. Pro nás dobrotky a pro štěňátka hračky. Každá návštěva tak musí projít naší důslednou kontrolou. Obzvlášť obsah příručních zavazadel je potřeba pořádně zkontrolovat. Tohle období mám moc ráda a užívají si to i Spice a Badawi. Všem návštěvníkům děkujeme za dárečky!
Pro štěňata je v tomto období velmi důležitý kontakt s lidmi, malými dětmi, domácími zvířaty, apod. Chovatel musí každý den poskytovat dostatek podnětů, pro podporu správného rozvoje osobností štěňátek. Od této chvíle začíná proces tzv. socializace. Celý tento proces začíná u chovatele a končí kolem 4-5 měsíce u nového majitele. Je důležité štěňátka zvykat na různé (i hlasité) zvuky – zvonek u dveří, televize, domácí spotřebiče (mixér, vysavač), na manipulaci s nimi a tak dále. Všechno co štěňátka v tomto období poznají, budou brát jako samozřejmost a nebudou s tím mít v budoucnu problém. Pozor na veškeré negativní zkušenosti! I ty si bude štěňátko pamatovat!!! To co chovatel a následně nový majitel v tomto období zanedbá, bude jen těžko dohánět. Proto není vhodné aby vrh byl umístěn mimo dům (např. v garáži, ve sklepě), kde mají štěňata jen minimální kontakt s okolním prostředím.
Pokud se chystáte na návštěvu k chovateli, třeba se podívat zrovna na to vaše štěňátko, a chcete jim něco přinést, nebojte se chovatele zeptat. Každý preferuje něco jiného. Každopádně hračkou pro štěňátka a sušeným masem nebo psími suchary si myslím, že nic nezkazíte. Oblíbené piškoty nejsou až tak vhodné – ani pro matku, ani pro štěňátka.
Někdy mi připadá, že štěňátka jsou pořád hladová. A nebo jenom nenažraná po mě. Jakmile se objevím v ohrádce, hned se na mě vrhnou. Když donese panička misku, už jsou u ní. No však mají pěkně nacpaná bříška! I ti nejmenší. Já kojím zhruba po 4 hodinách, protože mlíčka mám až dost. Když interval natáhnu, teče ze mě samo a to je přece škoda :) Panička přikrmuje 2x denně (koncem týdne). Někdy mi vyčítá, že jak je furt krmím, tak ona pak nemá kdy a štěňátka jsou přežraná. Ale tak to má přece být! Lepší než aby byla hladová, no ne?
Pokud jste ještě nezačali přikrmovat, je nejvyšší čas. I když má fena dostatek mléka, je nutné v tomto období zvykat štěňata na jiný druh potravy. Co dávat jako první příkrmy jsme si popsali v minulém díle. Dále nabízíme různé druhy masa, zatím převážně libového a můžeme přidat zeleninovou přílohu – hovězí maso s jablkem, kuřecí maso s mrkví, libovou rybu se špenátem, telecí maso s červenou řepou. Koncem týdne už můžeme nabídnout kompletní mleté směsi s kostmi a zeleninou. Celé kosti ještě nedáváme, ale jemně mleté kosti koncem 4. týdne už nabízet můžeme. Vhodný je např. Krůtí komplet, Jehněčí komplet a Kuřecí mlska s mrkví.
Já dostávám krmení stejně, stále cca 4kg denně, protože jsem pořád hodně hubená. Některé fenečky to tak ale nemají. Třeba naše Spice. Té od 4. týdne panička porce postupně snižuje. Mě ne, jsem ráda :) Teď u nás hodně letí Norský Losos, Hovězí vemeno, Vepřový komplot, Zvěřinový komplet, Kachní komplet, Kachní žaludky a samozřejmě moje oblíbené Hovězí dršťky s červenou řepou.
Pokud je štěňat hodně, fena stále pravidelně kojí a je hubená, porce nesnižujeme. Krmíme tučnější masa, jako přílohu je možné dávat těstoviny, rýži, vločky apod. Stále je důležitý přísun tekutin – voda, vývary.
doplňky:
Calcium Citrát – prevence eklampsie
Pangamin – vitamíny sk. B, bílkoviny
mořské řasy – vápník, vitamín C a další minerály
© 2014
Kateřina Novosádová + Zippy
www.manwe.eu