Rodíme on-line díl 15. – štěňátka druhý týden
Druhý týden proběhl ve stejné pohodě, jak týden první. Štěňátka přibírají a rostou a já jsem neustále chválená jak moooc jsem šikovná. Vím, že jsem šikovná :)
Sedmý, osmý a devátý den všechna štěňátka „tabulkově“ zdvojnásobila svou porodní hmotnost. I ti tři prckové to zvládli v termínu. Ale jak už jsem psala minulý týden – když to některému štěňátku trvá déle, není třeba se děsit. Pokud přibírá, dožene to.
Desátý den přišly první pokusy „přeběhnout“ bedničku. Většinou udělali 3 kroky a převalili se na bok. Někteří se u toho hezky vztekali. Ale jsou vytrvalí a zkouší to dál a na konci týdne už běhají jako profíci.
Pro správný vývoj je vhodné aby v bedničce nebyl příliš kluzký povrch (nevhodná je např. fleesová deka apod.) Dobré jsou chlupatější deky (VetBed), případně přidat do bedničky nějaké překážky např. v podobě hraček. Štěňátka kontrolujeme, jestli se pokoušejí chodit po všech čtyřech nožičkách. Pokud by se jen plazili (pádlovali) může se jednat o tzv. syndrom plaváčka. Některá plemena jsou k tomuto náchylnější, hlavně ta se širokým hrudníkem – Anglický buldok, Stafordšírský bulteriér, Boxer apod. Při včasném odhalení a řešení tohoto problému nemusí mít postižené štěňátko vůbec žádné následky. Více naleznete na internetu pod pojmem „syndrom plaváčka“ (Google, Youtube).
Kolem 12. dne začali otvírat očka. Zatím ještě moc nevidí a orientují se ještě pořád hmatem, ale je to každý den lepší a lepší. Teď mají takový přihlouplý výraz, motají se po bedničce, naráží do stěn, do mě, sourozenců.... Ne nebojte se, nejsou nějak postižení, to tak prostě ty první dny je. Příští týden už budou vypadat jako malinkatí pejsci a ne jako morčata a začne ta pravá sranda. To už ale nechám na tetách a já si konečně trochu dáchnu. Na hlídání dětí je smečka fajn věc :)
Koncem druhého týdne už mají štěňátka vyvinutou termoregulaci, tak si můžu dovolit častěji odejít z bedničky. Často to nedělám, ale v noci už jsem se párkrát natáhla k paničce na gauč. Taky už mi tam konečně tak moc netopí. Jako fakt jsem chvílema myslela, že chcípnu vedrem!
Je vhodné snížit teplotu v místnosti na běžných 20-21stC a přestat používat výhřevnou desku či jiné přitápění. I toto podporuje správný vývoj pohybových dovedností.
Co se týká jídla, absolutně si nemůžu stěžovat. Kdykoli si řeknu, tak dostanu misku masa s vývarem nebo nějaké ty kostičky. Pořád dostávám Calcium Citrát, mořské řasy a pangamin. Jídelníček je stejný jako v prvním týdnu, takže tady vám nic nového nenapíšu.
Během druhého a třetího týdne dosahuje laktace vrcholu a proto je potřeba fenu opravdu kvalitně krmit a dodávat dostatek tekutin. Je vhodné zkrmovat kvalitní maso s vysokým obsahem bílkovin – hovězí, zvěřinu, kachní maso, tučné ryby. Z vnitřností je vhodné hovězí vemeno, hovězí neprané dršťky a játra. Jako přílohu můžete dávat jen zeleninu a ovoce, ale i obilné přílohy – těstoviny, vločky, rýži – vše rozvařené (dodá energii). Ke každému krmení je vhodné přidat tekutiny – vývar z kostí ředěný vodou, kozí mléko nebo třeba sušené mléko pro štěňata. Z doplňků je nadále vhodné pokračovat s přidáváním vápníku, vitamínu B, C a minerálů (Calcium Citrát, mořské řasy, Pangamin)
© 2014
Kateřina Novosádová + Zippy
www.manwe.eu