BARF a štěně

Krmení mladých psů a štěňat je asi nejvíce diskutovaným tématem psí výživy.

A co teprve výživa štěňat velkých plemen! Jistě mi dáte za pravdu, že při výživě rostoucího organismu se dá nadělat nejvíce škody, ale naopak se dá i vytvořit kvalitní základ. Možná proto, že je toto velice zodpovědná část v životě budoucího psího kamaráda, se mnozí rozpakují krmit „alternativním“ způsobem.

Mnoho chovatelů dá raději přednost přenesení zodpovědnosti na výrobce „komerční“ stravy a krmí svého svěřence granulemi buď stále, nebo alespoň v prvních měsících života.

Je to jistě nelehké rozhodnutí, pustit se do BARFu s mladým pejskem. Na druhou stranu ale čím dříve přistoupíte ke krmení přirozenou syrovou stravou, tím lepší základ svému pejskovi dáte.

Jednodušší to mají ti, kteří už s nějakým pejskem barfují – ti pak při pořízení nového člena rodiny automaticky přecházejí na krmení masem i se štěňátkem.

V dnešní době už se objevuje i mnoho chovatelů, kteří již odkrmují své vrhy na mase. To pak nový majitel u tohoto způsobu krmení často zůstane.

Další skupinou jsou lidé, jejichž štěňátku granule nesvědčí (např. trpí na průjmy, svědí ho kůže, odmítá granule, zvrací, nepřibírá či celkově neprospívá).

Často o BARFu uvažují i lidé, kteří si pořizují svého prvního pejska a zodpovědně přistupují k volbě způsobu krmení a nastudují si dostatek informací předem.

Jako nejdůležitější základ BARu a to nejen u štěňat považuji nastudování základních informací!

Zpočátku se hodí i kuchyňská  váha - je dobré, množství předkládaného krmiva vážit, než budete mít správnou dávku tzv. v oku. Nezapomínejte také rostoucího pejska pravidelně vážit a přepočítávat mu krmnou dávku. Krmná dávka se počítá procenty z váhy štěněte a většinou se pohybuje kolem 4-7%. Stěžejní pro upřesnění množství je kondice a růst pejska – nechceme, aby rostl příliš rychle, a také obezita je samozřejmě nežádoucí. Dle stáří krmíme štěňátka 3x až 5x denně.

U mladých psů nezapomínejme podávat dostatečné množství kostí - mělo by tvořit až 30% krmné dávky, oproti asi 20% dostačujícím dospělým psům.

O podávání mléčných výrobků a vajec platí totéž, co u dospělých psů…nejsou pro něho z výživového hlediska nezbytné, ale pokud psovi chutnají, tak je občas určitě dát můžete.

Z hlediska skladby je u štěňat ještě více než u dospělých psů důležitá pestrost. Všeobecně bychom měli dodržet to, aby pejsek během asi 3 týdnů dostal vše potřebné ve správném poměru. Rozhodně nemusí být „krmná dávka“ rovnoměrná v každém jednotlivém krmení.

U mladých psů považuji za důležité, naučit je na všechny možné druhy masa, se kterými se můžou v pozdějším věku setkávat. Pokud některý druh předložíme poprvé u dospělého psa tak může nový druh odmítat. Krmit můžeme všechnu drůbež, hovězí, vepřové, telecí, kozí, ovčí a jehněčí maso, sladkovodní i mořské ryby, králíka, pštrosa nebo třeba maso koňské.

Představu, jak takový jídelníček vypadá, si můžete udělat v sekci BARF jídelníčky.

U štěňat je také doporučitelné, zařadit i vhodné doplňky – nejčastěji pangamin, zvápenatělé korály, hydrolyzovaný kolagen či rybí olej, např. Lososový nebo z tresčích jater. Rybí oleje podávejte 2-3x týdně, není nutné každodenní příjem.

ZDE NAJDETE NÁVOD NA VÝPOČET KRMNÉ DÁVKY PRO ŠTĚŇATA.


MVDr. Markéta Rázgová

Anketa
Jak často upřednostňujete newslettery?
Kategorie aktuality