20. díl - štěňata osmý týden - závěr

Rodíme on-line díl 20. – osmý týden - závěr

 

A je tady osmý týden. Už skoro nekojím, už jim dám cucnout jen ob den. Hodinky v hlavě říkají, že mě štěňátka už nepotřebují. Jídlo jim ale nosím pořád, do toho si kecat nenechám. Dokud tu jsou, tak já se budu starat. Ale už vidím, že panička chystá spousty papírů, balí taštičky, takže je jasné, že za chvíli se budeme loučit. Stejně jako mám v hlavně nastavené do kdy kojit, tak i vím,  kdy je čas, aby štěňátka odešla. Co si budeme povídat, pokousaní už jsme všichni, takže je na čase!

Koncem osmého týdne je čas na odchod do nových domovů. U miniatruních plemen je vhodné odběr o zhruba dva týdny posunout (na 10. týden), naopak u hodně přírodních plemen, jako je např. Československý vlčák se odběr doporučuje dříve, kvůli vytvoření správné vazby na nového majitele.

Fena by měla maximálně omezit kojení, pokud štěňata sama neodstavuje, musíme jí pomoci. Štěňata by měla být zvyklá na různé druhy potravy – maso, kosti, přílohy, ale také granule, aby v nových domovech neměla problémy s příjmem potravy.

Do nových domovů je vhodné štěňátka vybavit alespoň hračkou či hadříkem z pelíšku (s pachem matky a sourozenců), krmením na první dny a hlavně poučením co kdy a jak se štěňátkem dělat. Obzvláště nezkušené nové majitele je potřeba pečlivě poučit.

Už je to tady, štěňátka začínají odjíždět. Panička je smutná, ale spousta lidí je moooc šťastných a těší se na to svoje štěňátko. Já jsem docela ráda, že si od těch kousajících potvůrek už odpočinu. Při odjezdu mi panička vždycky ukáže, že tohle štěňátko jede pryč. Já mu dám pusu a víc to neřeším. Však oni nám pošlou fotky :)

Správně socializovaná štěňata jsou v tomto věku připravena na změny a většinou s tím nemají žádný problém. Stejně tak většina fen nemá s odchodem štěňat problém (pokud odcházejí ve vhodnou dobu!!!). Je vhodné feně ukázat, že štěně odnášíme pryč (nakládáme do auta), aby ho pak nehledala. Chovateli tak jedna pracovní etapa končí a další, mnohem důležitější, začíná. Dobrý chovatel poskytuje tzv. „chovatelský servis“ = poradí a pomůže novým majitelům s řešením problémů, které s příchodem nového člena domácnosti souvisejí.

Všem štěňátkům přejeme jen ty nejlepší nové domovy a dlouhý a šťastný život!

 

© 2014
Kateřina Novosádová + Zippy
www.manwe.eu

Anketa
Jak často upřednostňujete newslettery?
Kategorie aktuality